Zamówienia na telefon

MKP WRATISLAVIA

Pisząc o historii obecnego Młodzieżowego Klubu Piłkarskiego Wratislavia Wrocław, musimy pamiętać, że jego dzieje nie były jednolite. Nazwa pozostała z roku 1987, jednak niektórzy działacze i piłkarze wywodzą się zupełnie z innego tworu, ale po kolei. MKP Wratislavia, jak już wspomniałem, powstała w 1987 roku. Jego siedzibą był obiekt przy ulicy Dembowskiego 6/8. Głównym celem klubu, było szkolenie wrocławskiej młodzieży. 

Stadion

Założycielem i pierwszym prezesem był Pan Józef Dziąsko. Kolejnymi prezesami byli Feliks Szymanowski, Władysław Seifert, Krzysztof Bocheński. Przez dwadzieścia lat znani trenerzy wyszkolili wielu znakomitych piłkarzy, którzy z powodzeniem grali na stadionach ligi polskiej i nie tylko. Do dziś pamiętamy takich trenerów jak Krzysztof Paluszek, Dariusz Kopaczewski, Leszek Ździebło, Marek Jasiński, Jerzy Szaliński, Zbigniew Sulikowski, Stanisław Szlichciński, Tadeusz Kierakowicz, Andrzej Sowiński, Jarosław Bogucki, Grzegorz Jachimowicz, Krzysztof Janusz, Grzegorz Maligranda, Łukasz Becella, Mirosław Heliński, Przemysław Przyłuski, Grzegorz Sajewicz, Paweł Grabowski. Nie skłamię, jeśli napiszę, że jest to grupa jednych z najlepszych trenerów w Dolnośląskim środowisku piłkarskim. Również dlatego piłkarze, którzy zostali wychowani przez tą grupę nie mogli odstawać poziomem od innych. Najbardziej znani to: mistrzowie Polski Dariusz Sztylka, Krzysztof Wołczek, Robert Menzel, młodzieżowi reprezentanci Polski: Krzysztof Osiński, Bogusław Pomian, Piotr Chmielewski, Michał Jóźwik, Jarosław Gruszecki, Radosław Flejterski, oraz zawodnicy grający w ligach centralnych: Grzegorz Rosiński, Daniel Giza, Adrian Bergier, Tomasz Pawłowski, Patryk Chołast, Grzegorz Maligranda, Rafał Dach, Radosław Wągiel, Kamil Danek, Kamil Kutera, Bogumił Sikorski, Marcin Mróz i wielu, wielu innych. 

W roku 1998 w kwietniu na Wojnowie powstało Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe Amator Wrocław. Celem Stowarzyszenia było rozpowszechnianie sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży Wojnowa. Pierwszym zadaniem stowarzyszenia było pozyskanie i przygotowanie terenu na boisko. Miejscem takim był teren za wałami na ul Tatarakowej. Dzięki zaangażowaniu oraz społecznej pracy wielu ludzi, cel ten został spełniony i już na jesieni została rozpoczęta I edycja Wrocławskiej Ligi Osiedlowej (głównym organizatorem został Michael Hansen). Pierwszym prezesem „Amatora” został Pan Jacek Zieliński. Kolejnymi prezesami byli Damian Golański i Łukasz Wustinger

Pierwszym oficjalnym spotkaniem „Amatora” był mecz o puchar burmistrza Wieruszowa. Wynik niestety niekorzystny dla „Amatora” 5-3. Kolejnym etapem było zgłoszenie drużyny do oficjalnych rozgrywek ówczesnego Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Na jesieni 2002 rozegraliśmy pierwsze spotkania w klasie „B” gr VIII. Trenerem „Amatora” został Mirosław Heliński, a rozgrywki zakończyliśmy na drugim miejscu. Kolejnymi trenerami byli Bogdan Skrok, Łukasz Wustinger i ponownie Mirosław Heliński. Klub w międzyczasie zmienił nazwę na KS Wojnów i przeniósł się na ul. Gitarową 1, gdzie znajduje się piękny obiekt.

Jeszcze przed fuzją obu klubów, drogi ich skrzyżowały się w sezonach 2005/2006 i 2006/2007. Bilans jest korzystniejszy dla ówczesnego „Amatora”, trzy zwycięstwa i jeden remis. W 2009 roku nastąpiło połączenie obu klubów (prezesami byli Andrzej Samołyk, Łukasz Wustinger) i już pod dzisiejszą nazwą klub, po sezonie 2009/2010 pod wodzą Mirosława Helińskiego awansował do upragnionej klasy „A”. Kolejnym trenerem Wratislavii w 2011 został Paweł Grabowski.

Pawel

Pod jego wodzą, po sezonie 2012/2013 klub po raz pierwszy awansował do ligi okręgowej. Kolejnymi trenerami byli Marek Borgman, Grzegorz Sajewicz i Adrian Klakla. W międzyczasie drużyna w 2018 spadła do „A” klasy. Aktualnie prezesem jest Łukasz Wustinger, a trenerem Wratislavii jest ponownie Paweł Grabowski.

Po udanym sezonie 2020/2021 trener Paweł Grabowski kolejny raz awanasował ze swoją grupą do ligii okręgowej!

Created with ‌

Mobirise